Zákaznická podpora:info@bydlimekrasne.cz

Ztrácíte se v rozměrech a uzávěrech povlečení? Pomůžeme vám se zorientovat

Rozměry povlečení

Klasické povlečení

Rozměry povlečení se odvíjí od rozměrů přikrývky a polštáře, které používáte nebo si chcete pořídit.

Nejčastějším rozměrem je u polštáře 70 x 90 cm a u přikrývky 140 x 200 cm. Tato velikost je u nás také často označovaná jako standardní nebo klasická. Není ale vhodná pro každého. Přikrývka by měla být minimálně o 20 až 30 cm delší, než je vaše výška. Měříte-li tedy mezi 160 až 170 cm, klasický rozměr přikrývky o délce 200 cm by měl plně vyhovovat. Příliš krátká přikrývka totiž může způsobit diskomfort nebo pocit chladu a může tak negativně ovlivnit kvalitu spánku.

Prodloužené klasické povlečení

Pokud je člověk vyšší než 180 cm, spíše bychom doporučili přikrývku prodlouženou, tedy o délce 220 cm. Tato délka zajistí dostatečné přikrytí i svobodu pohybu bez pocitu chladu.

Francouzské povlečení

Pro milovníky partnerských přikrývek je tady francouzské povlečení, někdy označované jako dvojité. Na tuto variantu, kdy partneři spí společně pod jednou velkou přikrývkou, nedají někteří z nás dopustit. Je ale nutné si uvědomit, že nejen s velkou přikrývkou, ale i velkým povlečením, je obtížnější manipulace. Především žehlení takového povlečení není snadné. Vhodnou volbou je proto v takovém případě povlečení z materiálu, který žehlení nevyžaduje.  Rozměry povlečení samozřejmě korespondují s rozměry francouzských přikrývek. Vybírat proto můžete ze šířek od 200 do 240 cm ve standardní délce 200 cm nebo prodloužené 220 cm.

Dětské povlečení do postýlky

Dětské ložní povlečení existuje v mnoha různých rozměrech, rozlišujeme povlečení pro miminka, předškolní děti a pro juniory. I zde se ale vše samozřejmě odvíjí především od výšky dítěte a velikosti dětské postýlky či postele.  Povlečení do postýlky můžete vybírat nejčastěji ve velikostech

90 x 135 cm + 40 x 60 cm

90 x 135 + 45 x 60 cm

90 x 135 cm + 45 x 65 cm 

100 x 135 cm + 45 x 60 cm

První rozměr vždy značí šířku a délku přikrývky a druhý rozměr velikost polštáře.

Dětské povlečení na velkou postel

Dětské nebo juniorské povlečení na velkou postel najdete nejčastěji v rozměrech 140 x 200 cm + 70 x 90 cm, ale pro nerušený spánek vašich mladých čahounů můžete vybírat i povlečení v prodloužené délce 220 cm.  Pro větší děti a teenagery můžete samozřejmě vybírat i z kompletní nabídky standardního povlečení, pokud už nevyžadují dětský motiv. 

Ložnici nebo dětský pokoj můžete vyladit i malým polštářkem povlečeným ve stejném vzoru jaký má ložní povlečení. Povlaky na polštářky můžete vybírat z několika rozměrů, k těm nejčastějším patří 40 x 40 cm.

 

Uzávěry povlečení

Zipový uzávěr

Zipový uzávěr umožňuje měnit povlečení rychle a snadno a zároveň perfektně drží. Ideálně tak spojuje praktičnost a funkčnost. Pokud měníte povlečení často nebo máte velkou rodinu, a tedy i více povlečení, bude pro vás zip ideální. Hodí se také více pro osoby, které mají potíže s jemnou motorikou a mohly by tak mít potíže se zapínáním mnoha knoflíčků. Zipový uzávěr může být i skrytý, tedy neviditelný, což je příjemné pro příznivce moderního designu.

Zapínání na knoflíky

Naopak pro vyznavače klasiky a tradičního stylu může být vhodnější zapínání na knoflík. Knoflíky mohou zvýraznit či doplnit vzor povlaku. Mohou vypadat hezky samy o sobě, či zvýraznit texturu látky ložního povlečení. Zapínání a rozepínání je ale náročnější, každý knoflík má svou dírku a pokud se spletete, musíte vše opět rozepnout a znovu zapnout. Divočejším spáčům se navíc některé knoflíčky mohou během spánku rozepnout. Setkat se můžete i s nitěnými knoflíky, což jsou vlastně kovové kroužky obšité nití. Uplatňují se především pro svou odolnost při vyváření a mandlování. Nejčastěji se ale používají klasické plastové knoflíky, které nahradily dříve používané plastové dvojité knoflíky, které nebyly pevně přišity k látce.

Hotelová kapsa

Povlečení s hotelovým uzávěrem má v sobě přesah látky, jakousi kapsu, do které se zasune polštář nebo přikrývka, aby z povlaku nevyklouzly, přestože není pevně uzavřen ani zipem, ani knoflíky. Používá se pro svou praktičnost při převlékání mnoha postelí najednou, především v ubytovacích zařízeních a nemocnicích. Divokým spáčům však může polštář nebo peřina z povlaku vyklouznout, příliš se tak nehodí pro používání v běžných domácnostech.

  

Vyberte si to správné povlečení, ať si můžete i vy říct: bydlíme krásně!

 

Povlečení všech druhů i rozměrů vybírejte na www.bydlimekrasne.cz/povlečení