Zákaznická podpora:info@bydlimekrasne.cz

Jak vybrat správný ručník?

Jaký je rozdíl mezi ručníkem a osuškou? Jaký materiál vybrat?  A jak poznám, že je ručník kvalitní?  Víte, jak se o ručníky starat, aby byly měkké a voňavé?  Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v našem článku!

Ručník nebo osuška?

Obecně lze říct, že ručník je menší a používá se na části těla, jako je obličej, ruce atp. Osuška je označení pro velký ručník, který je určený k sušení celého těla a vlasů. Osuškou rozumíme ručníky s délkou 140 cm a více.

Kromě ručníku a osušky můžeme také narazit na speciální druhy, jako je například plážová osuška, která se vyznačuje vysokou gramáží (např. 500 g/m2) a přízí z dlouhých vláken, které mají vyšší schopnost nasávat vlhkost. Zajímavým řešením může být zavinovací pareo, které díky zapínání na druky drží na těle, a využijete ho tak nejen doma, ale například na koupališti nebo při návštěvě sauny.

Pareo

Ručníky bývají vděčným dárkem, pokud ho chcete trochu ozvláštnit či personalizovat pro obdarovaného, je skvělou volbou ručník s vlastní výšivkou – stačí při objednávce zadat jméno či text a do deseti dnů máte doma originální dárek!

Snímek obrazovky 2024-05-16 201313

Jaký materiál vybrat?

Při výběru ručníku hraje důležitou roli materiál a gramáž. Základními materiály, ze kterých můžete ručníky vybírat jsou – froté, bambus, modal a mikrobavlna.

Froté je asi nejrozšířenější, léty prověřená klasika. Froté ručníky mají po obou stranách smyčky tkaniny a vyrábějí se převážně z bavlněné příze. Bavlna je na výrobu ručníků vhodná, protože je savá, hebká a má dlouhou životnost.

froté_1

Bambusové ručníky a osušky jsou díky kombinaci bavlny a bambusového vlákna několikanásobně savější než klasické froté ručníky. Bambusová vlákna jsou jemná a velice měkká na omak, jsou navíc i antibakteriální, takže odolávají plísním a umí neutralizovat pachy.

Bambus

Výjimečný komfort nabízí modalové ručníky, kdy modalové vlákno je vyrobeno ze směsi celulózy bukového dřeva. Ručníky a osušky jsou krásně nadýchané, hedvábně měkké a příjemně hladké. Vyznačují se vysokou savostí a rychle schnou. Modalové ručníky jsou ideální pro lidi s citlivou pokožkou, protože jsou hypoalergenní a nezpůsobují podráždění.  

modal

Perfektní savost nabízí mikrobavlna, která je díky speciální úpravě a dlouhým, česaným vláknům vysoce absorpční a hedvábně měkká. Mikrobavlna má výtečnou schopnost absorbovat vodu téměř okamžitě a k tomu po použití rychle schne. Ručníky a osušky z mikrovlákna jsou lehké, velice skladné a dlouho vypadají jako nové.

mikrobavlna

Proč je důležitá gramáž ručníku?

Kvalitu materiálu ručníku či osušky poznáme podle uvedené gramáže – čím vyšší gramáž, tím kvalitnější materiál. Vysoká gramáž zajistí stálost tvaru, hebkost a odolnost vláken, díky čemuž jsou ručníky a osušky nejen příjemnější, ale také se prodlužuje jejich životnost. Opravdu kvalitní ručníky začínají na gramáži 450 g/m2 a vyšší. Většinou se odrazí gramáž i na ceně výrobku. Nicméně v naší nabídce najdete ručníky v rozmezí 330 g/m2 – 550 g/m2, takže si vybere opravdu každý.

Péče o ručníky

Pokud už máte vybraný rozměr, materiál i gramáž, a nemůžete se dočkat, až svůj ručník či osušku poprvé vyzkoušíte, nezapomeňte na správnou péči, aby vám ručník nabídl veškerý svůj komfort a sloužil vám co nejdéle. Zničit i ten nejkvalitnější ručník není zas takový problém – stačí špatná péče a jednoduše proměníte hebký ručník v škrábavý a nevábně vonící kousek.

washing-machine-2668472_1280

Dobré je začít tím, že si prostudujete štítek na údržbu, který je součástí každého výrobku, a že budete doporučení dodržovat při každém praní. Před prvním použitím je potřeba ručník vyprat – použijte malé množství jemného pracího prostředku, nepoužívejte aviváž (snižuje savost ručníků) a ani pračku nepřeplňujte, aby nedošlo k poškození vláken. Ručníky sušíme nejlépe volně zavěšené nebo v sušičce (sušička se nesmí přeplnit), ručníky se nedoporučuje žehlit, protože může dojít k slehnutí smyčky na tkanině.

Ručník jako doplněk interiéru

Ručníky jsou nejen funkční, ale mohou plnit také funkci estetickou. Ručníky a osušky se vyrábějí v nejrůznějších barvách a odstínech, takže se mohou se stát i výrazným či naopak jemným doplňkem koupelny. Někdo ručníky rád nechává na očích, jiný je zase raději schová do skříně – záleží na osobních preferencích.

Ručníky, stoh

Ať už pro osušení svého těla použijete ručník či osušku, ať už třeba v růžové nebo žluté barvě, hlavně vám musí ručník být příjemný na pokožku.

Bydlíme krásně – žijeme krásně.