Zákaznická podpora:info@bydlimekrasne.cz

Jak ušetřit za energie díky kvalitním závěsům?

Kvalitní závěsy v létě ochrání před horkem a v zimě ušetří peníze za vytápění

 

Tropické počasí těchto dní zvedá teplotu v bytech až ke třiceti stupňům. Ideální teplota pro zdravou domácnost je přitom kolem 20 °C. Výrazně snížit teplotu je možné nejlépe klimatizací, její instalace je ale poměrně finančně i technicky náročná, nemalé jsou i náklady na provoz, zvlášť v době narůstajících cen energií. I proto najdeme klimatizaci jen v nemnoha domácnostech. Existuje ale i levnější řešení s velmi slušnou účinností. A hodit se navíc bude i v zimě, kdy nám ušetří nemalé náklady na vytápění.

Okna oblékáme do krásných záclon a závěsů hlavně kvůli ochraně soukromí a zútulnění bytu. Pomáhají vytvořit tu správnou domácí atmosféru a snadno díky nim přizpůsobíme vzhled domácnosti aktuálnímu období nebo událostem – snad všichni máme rádi vánoční záclony se zvonečky nebo ty velikonoční s jarními motivy. Nádherné efekty ale můžeme vykouzlit i s minimalistickými vzory nebo hladkou záclonou nebo závěsem zcela bez vzorů. Často ale zapomínáme na funkčnost okenních textilií, která může být při správném výběru velmi přínosná. Zatímco záclony plní hlavně funkci estetickou, od závěsů můžeme chtít mnohem víc.

                                                                                                                      

Ochrana soukromí

Doma je doma a proto nikdo z nás nestojí o to, aby bylo zvenku do bytu vidět jako na jeviště. Alespoň základní ochranu před nezvanými pohledy poskytuje téměř každý závěs. Obvykle platí, že čím je závěs  těžší, tím méně je přes něj vidět.

Zatemnění

Se zatemněním už je to trochu náročnější, tam si s běžnou dekorační látkou nevystačíme. Závěs musí být ušitý z blackout materiálu, který zajistí prakticky úplné zatemnění. „Podmínkou je ale precizní ušití a zavěšení tak, aby světlo neprocházelo mezi závěsem a stěnou, stropem či podlahou“, upozorňuje Martina Hájková z portálu Bydlimekrasne.cz s tím, že obzvlášť v létě při intenzívním světle mohou i tyto průsvity výrazně zvýšit intenzitu světla v domácnosti. Black-out závěsy ocení zejména lidé pracující na směny, kteří potřebují kvalitní spánek i během dne. Pokud vám ale stačí v místnosti příjemné šero, můžete zvolit závěsy s označením dimout, které nezachytí všechno světlo, ale jeho účinnost je také výrazná. Výhodou je také nižší cena než u závěsů blackout.

 

Zvuková izolace

Zvukově izolační vlastnosti závěsů se v domácnosti příliš často nevyužívají, přesto ale mohou i v soukromí najít své místo. Skvěle pomohou odfiltrovat zvuky ze společných prostor domu, pokud závěsem skryjete vstupní dveře. Samozřejmě utlumí i zvuky šířící se naopak z bytu do společných prostor, což ocení zejména lidé žijící v malých bytech nebo garsonkách, kde chybí větší vstupní prostor a veškerý provoz domácnosti se odehrává prakticky hned za vstupními dveřmi.

 

Tepelná izolace

Pro dobrou tepelnou pohodu v bytě jsou samozřejmě nejdůležitější kvalitní okna, která nepropouští chlad nebo horko zvenku v nadměrné míře a kvalitní izolace celé stavby. Velký efekt mají ale i správně vybrané závěsy, které velmi výrazně pomáhají udržet tepelnou pohodu v domácnosti. To oceníme hlavně během horkých letních dní, kdy kvalitní závěsy zachytí podstatnou část horka, které se přes rozpálená okna snaží dostat dovnitř. „Důležité je pokrýt celou prosklenou plochu a nechat závěsy zatažené celý den“, doplňuje Martina Hájková. Nebojte se do závěsů investovat kvůli několika letním týdnům. Neméně žádoucí službu vám totiž poskytnou v zimě, kdy naopak brání teplu unikat z bytu okny ven a ušetří vám tak značné náklady na vytápění. Nehledě na pocitové zateplení, které také ovlivňuje teplotu, kterou doma vyžadujeme. Pokud máte pod okny topení, je důležité uzpůsobit délku závěsu tak, aby topení nezakrývalo a umožnilo teplému vzduchu volně cirkulovat.

 

Jak správně vybrat závěs?

  1. Ujasněte si, co od něj očekáváte – jakou hlavní funkci má plnit
  2. Očekávání přizpůsobte volbu materiálu a způsob zavěšení
  3. Dobře změřte plochu, kterou chcete pokrýt, myslete i na výškovou rezervu pro vybraný způsob zavěšení
  4. Pokud nenajdete hotový závěs přesně odpovídající vašim požadavkům, nebojte se investovat do šití na míru. Nejedná se o velké částky a investice se vám mnohonásobně vrátí
  5. Pro bohaté nařasení volte minimálně dvojnásobnou šířku materiálu, než je šířka okna