Zákaznická podpora:info@bydlimekrasne.cz

Provoňte svůj domov vánočním pečením

Vánoce jsou svátky vůní – někdo má vánoční svátky spojené s vůní mandarinek, jiný zas s vůní purpury. Často nám ale tu pravou vánoční atmosféru navodí vůně čerstvě upečeného cukroví. A s prvním adventním víkendem přichází ten pravý čas s pečením začít. 😊

sweets-2995158_1280

Medové perníčky

Jedním z trvanlivých druhů cukroví, který si můžete v klidu upéct s předstihem, jsou medové perníčky. A my vám přinášíme osvědčený recept na perníčky, které jsou hned měkké, takže je můžete bez obav upéct i těsně před Vánoci – záleží jen na vás. Hodit se vám bude mísa, vařečka, váha, vál, váleček a vykrajovátka.


Medové perníčky – hned k jídlu

 • 400 g hladké mouky
 • 140 g cukru moučka
 • 50 g másla
 • 2 vejce
 • 2 lžíce medu
 • 1 lžička jedlé sody
 • 1 lžička perníkového koření
 • 1 žloutek na potření po upečení

V míse smícháme všechny suché přísady, poté přidáme ostatní ingredience a zpracujeme v měkké, nelepivé těsto. Vzniklé těsto zabalíme do potravinářské folie a necháme přes noc odležet v lednici.

Po odležení vyjmeme těsto z lednice a vyválíme ho na pomoučněném vále na plát o tloušťce cca 0,5 cm. Vykrajujeme vybrané tvary a ty skládáme na plech vyložený pečícím papírem. Mezitím si necháme vyhřát troubu na 160 stupňů. V malé misce vidličkou rozmícháme žloutek se lžící vody. Vykrájené perníčky pečeme 8–10 minut (nejlepší je si pohlídat ideální délku pečení s první várkou a pak už časovat na základě zkušenosti s vaší troubou). Ihned po vyndání upečených perníčků z trouby je potřeme rozšlehaným žloutkem s vodou, aby se perníčky krásně leskly. Necháme vychladnout a skladujeme na chladném místě.


Perníčky je možné ozdobit pomocí polevy a různých posypků, ale někteří je mají rádi jen tak, bez ničeho – záleží na preferenci každého z nás. Pokud se přeci jen rozhodnete perníčky zdobit, máte různé možnosti. Zdobit můžete:

 • bílkovou polevou
 • královskou glazurou
 • koupenými zdobítky
 • jedlými zdobícími fixy
 • čimkoliv, co máte rádi :) 

Na bílkovou polevu a královskou glazuru se skvěle hodí zdobící sáček s jemnou zdobicí hubičkou, díky které budete moct perníčky ozdobit i těmi nejjemnějšími vzory a detaily.

decorating-5809248_1280

Vanilkové rohlíčky

Druhů cukroví je nepřeberné množství a jejich recepty většinou patří k rodinným tradicím. Například vanilkové rohlíčky – někteří používají do těsta vlašské ořechy, jiní mandle, další třeba ořechy lískové. Ať už je váš rodinný recept jakýkoliv, zkuste použít silikonovou formu, do které těsto jen vmačkáte a po upečení budete mít jeden rohlíček jako druhý.

125792-3_c

Včelí úly nebo vosí hnízda?

Věčná pře ohledně názvu, ale recepty jsou většinou hodně podobné. Rodinným tajemstvím ovšem bývá náplň. Někdo dává vaječný koňak, jiný zas máslo s rumem, někdo třeba úplně něco jiného. Jedno je ale jisté – bez formičky úlek či hnízdo neuděláte. 😊 A když jich budete mít doma více, může se na přípravě cukroví podílet celá rodina!

125765-1_a

Pomocníci na vánoční pečení

Kromě válu, na kterém se nejen dobře zadělává těsto, ale také se dobře pracuje s hotovým těstem, je skvělým pomocníkem chladící mřížka. Na ni cukroví krásně a rovnoměrně vychladne, zároveň lze mřížku použít když cukroví chcete zdobit čokoládou – díky mřížce steče přebytečná čokoláda pod podložku a cukroví neleží v „čokoládové loužičce“. Dobrým pomocníkem jsou také silikonové formy na ořechy, pracny či rohlíčky. Silikonové formy s různými vánočními motivy lze plnit také těstem na sušenky nebo čokoládou, aby vznikly pralinky. Vánoční atmosféru při pečení můžete dovést k dokonalosti pečením ve vánoční zástěře a s vánočními chňapkami. 😉

89774-1_89774-forbyt-chnapka-kuchynska-stromecek-zelena

Servírování

Posledním krokem (pokud tedy nepočítáme samotnou konzumaci 😉) je naservírování upečeného cukroví. Vybírejte podle místa, kde plánujete cukroví podávat – na velký stůl můžete použít servírovací talíř nebo podnos. Pokud máte méně místa, oceníte servírovací stojan.

131256_abf6d27a0eeb1d1138f61c6e459c

Nicméně o možnostech servírování a chystání vánoční tabule vám připravujeme další článek, na který se můžete těšit. 😊

Bydlíme krásně – žijeme krásně.