Zákaznická podpora:info@bydlimekrasne.cz

Zavařování je zábava

Plýtvání potravinami je velkým tématem a asi každý zná ten nepříjemný pocit, když musí vyhodit jídlo jen z toho důvodu, že špatně odhadl množství při nakupování či samotném vaření. Pokud navíc máte zahradu, můžete se taky potýkat s přebytkem úrody, kterou by bylo škoda vyhodit.

Jedním ze způsobů, jak využít přebytečné množství ovoce a zeleniny je právě zavařování, které nabízí nekonečné možnosti kombinování chutí, vychytávání správné kombinace koření a vybírání ideální velikosti zavařovací nádoby.

Kleště

Trocha historie

Nad prodloužením trvanlivosti potravin se zamýšleli už naši předci. Nakládali potraviny do soli či octu, zkoušeli je sušit a udit, ukládali je do různých nádob či „sáčků“ – všechny tyto způsoby byly efektivní, ale prodloužili trvanlivost jen po relativně krátkou dobu.

Za objevitele zavařování je považován francouzský kuchař, který za dob napoleonských válek začal potraviny ukládat do skleněných nádob uzavřených korkem a zapečetěných voskem, které nakonec byly sterilizovány v horké vodě. Od dob napoleonských válek uplynulo hodně času, ale princip zavařování se moc nezměnil – pevně uzavřené sklenice, které se sterilizují v horké vodě. Díky horké vodě se zavařené potraviny zbaví škodlivých mikroorganismů a následným zchlazením vznikne ve sklenici podtlak, čímž se nádoba hermeticky uzavře, a tím se trvanlivost prodlouží klidně i o několik let.

teploměr

Objevte kouzlo zavařování

Zavařovat lze mnoha různými způsoby – v horké vodě v zavařovacím hrnci na sporáku, v elektrickém zavařovacím hrnci, v troubě, v mikrovlnné troubě, a dokonce je možné zavařovat i v myčce na nádobí. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob zavařování, vždy budou potřeba sklenice různých velikostí s víčkem. Pokud máte doma sklenice s rovným hrdlem, bude se vám hodit zavařovací hlava, díky které sklenice uzavřete dostatečně pevně. Také využijete třeba teploměr, díky kterému spolehlivě zjistíte, zda je voda dostatečně horká. A abyste se nespálili při manipulaci s horkými sklenicemi, pomozte si speciálními kleštěmi na zavařovací sklenice, díky kterým vždy uchopíte sklenice pevně a bezpečně. A kdyby vás lákalo nakládání, skvělým pomocníkem je nakládací hrnec, díky kterému si můžete připravit kvašenou zeleninu, která zpestří jídelníček a obohatí ho o cenné vitamíny.

El.hrnec

Možností je nespočet

Zavařovat se dá v podstatě cokoliv – ovoce, zelenina, maso, houby, ale i hotová jídla a polévky. Nejdůležitější je dodržovat dostatečně vysoké teploty při zavařování a nepodcenit první týdny skladování – dobré je zavařené sklenice první dva týdny průběžně kontrolovat, zda víčka opravdu těsní a obsah je na pohled nezměněný. Pokud by víčka netěsnila, je možné proces zavařování opakovat (obsah však musí být nezávadný!).

Ať už se pustíte do kompotů, marmelád, čalamád, přesnídávek, kyselých okurek, čatní či čehokoliv jiného, skladujte sklenice na chladném a tmavém místě. A hlavně – nezapomínejte své výtvory jíst a užívat si plody své kreativity 😊

Přejeme dobrou chuť!